نماینده مردم شهر مرزی مریوان و سروآباد در مجلس، با نادرست و غیرکارشناسی خواندن تصمیم دولت برای تعطیلی ۳۱ معبر ورودی کالا به کشور گفت: زندگی و معیشت بسیاری از مرزنشینان به فعالیت این معابر مرزی وابسته است و تعطیلی آنها به‌ویژه معبر باشماق در کردستان، عواقب اجتماعی و سیاسی به همراه دارد."اقبال محمدی در واکنش به تعطیلی ۳۱ معبر ورودی کالا به کشور گفت: هیئت دولت با چه استدلال و منطقی دستور تعطیلی ۳۱ معبر ورودی کالا به کشور را به بهانه مقابله با قاچاق کالا صادر کرده است

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: تعطیل شدن معبر ورودی باشماق در استان کردستان ضربه بزرگی بر اقتصاد غرب کشور وارد می‌کند و هیئت دولت باید در این زمینه پاسخ‌گو باشد.
محمدی با بیان این‌که مرز باشماق در استان کردستان تنها معبر مرزی کشور با تراز مثبت تجاری است، گفت: اگر تصمیم دولت، تعطیلی این معبر مرزی بود، چرا از آغاز سال ۱۳۸۵ تا به امروز نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان در این معبر رسمی کشور هزینه کرده است.
وی تصریح کرد: از سال ۱۳۸۵ تاکنون هزینه زیادی برای ساخت ساختمان‌های اداری گمرک پایانه و بخش‌های مختلف بخش باشماق هزینه شده است که با تعطیل شدن این معبر تمام این هزینه‌ها نابود می‌شود.
 تعطیلی مرز باشماق، قطع شاهرگ حیاتی اقتصاد غرب کشور است
این نماینده مردم در استان کردستان در مجلس افزود: تعطیل شدن مرز باشماق به معنی تعطیل شدن شاهرگ حیاتی اقتصاد غرب کشور است و دولت باید مسئولیت این بی‌تدبیری را بپذیرد.
وی درباره عواقب سیاسی و اجتماعی تعطیلی معابر مرزی کشور هشدار داد و تأکید کرد: نزدیک به هشت‌هزار خانوار از مبادلات مرزی در معبر باشماق امرار معاش می‌کنند که تعطیلی این معبر زندگی این افراد را مختل خواهد کرد.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس هشتم یادآور شد: تعطیلی ۳۱ معبر ورودی کالا به کشور به ویژه معبر باشماق در استان کردستان عواقب اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برای کشور به دنبال خواهد داشت و هیئت دولت باید عواقب ناشی از تصمیم نادرست خود را بپذیرد.
 مبارزه با قاچاق کالا، این‌بار با تعطیلی معابر مرزی
هیئت دولت به تازگی به درخواست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ۳۱ معبر ورودی مرزی را به بهانه مبارزه با قاچاق کالا، غیرقانونی اعلام کرد.
بر اساس این مصوبه دولت، ورود و خروج کالا خارج از مرزها و بازارچه‌های رسمی تحت هر عنوان، قاچاق کالا تلقی و با متخلفان برابر قانون رفتار می‌شود.
 اسامی معابر مرزی تعطیل شده
طبق مصوبه هیئت دولت، شامل جلفا در آذربایجان شرقی، اشنویه و کوزه وش در آذربایجان غربی،  گرمی، بیله سوار و پارس آباد در اردبیل، بازارچه ایران و قطر ، کنگان و  گناوه در استان بوشهر ، دوغارون، سنگان و خواف در خراسان رضوی، باشماق در استان کردستان و پرسه سو در استان خراسان شمالی، از آن دسته از بازارچه‌های مرزی کشورند که از این پس غیرقانونی هستند.
همچنین بازارچه خرمشهر در استان خوزستان ، میل ۴۶ و پسابندر در سیستان و بلوچستان ، خسروی و تیله در استان کرمانشاه ، پل یا اینچه برون در استان گلستان، آستارا در گیلان، جاسک، تیاب، هرمز، کنگ، کوهستک، ابوموسی، سیریک،  بندرلنگه، کرگان یا میناب و شیو یا پارسیان در استان هرمزگان و دهلران در استان ایلام، از دیگر بازارچه‌های مرزی غیرقانونی کشور هستند.
 مبارزه با قاچاق کالا، افزایش فشار بر مرزنشینان
این مصوبه در حالی به تصویب هیئت دولت رسیده است که بسیاری از مرزنشینان کشور به علت نبود فرصت‌های شغلی و آمار بالای بیکاری، تنها برای امرار معاش و تأمین معیشت زندگی خود، به اجبار به مراوده‌های تجاری در دو سوی مرزها مشغول شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو